Priprava na tekmo: Darušafaka – Cedevita Olimpija

Za košarkarji Cedevite Olimpije je prva polovica skupinskega dela 7Days EuroCupa, drugo polovico prvega dela tekmovanja pa bodo odprli na gostovanju pri Darušafaki v Carigradu, kjer se bodo s turško ekipo pomerili v sredo ob 18.15 po slovenskem času.

Pred tekmo:

V sredo ob 18.15 se bodo košarkarji Cedevite Olimpije v carigrajski Volkswagen Areni udarili z Darušafako, in skušali prekiniti negativen niz porazov v evropskih tekmovanjih. Zadnje zmage so se ljubljanski košarkarji veselili 30. oktobra lani, ko so v Belgiji v Fibini Ligi prvakov ugnali Oostende. V tej sezoni izbranci glavnega trenerja Slavena Rimca torej še ne poznajo zmage, in če želijo ohraniti upanje na preboj v drugi del tekmovanja, v sredo v Turčiji nujno potrebujejo zmago.

Zmago pa bodo seveda želeli zabeležiti tudi domači košarkarji, ki si želijo mesto med najboljšimi 16 ekipami Evropskega pokala zagotoviti v najkrajšem možnem času. Na petih dosedanjih obračunih je Darušafaka trikrat parket zapustila z dvignjeno glavo, edini domači poraz pa je doživela prav v petem kolu, ko je v Carigradu tesno zmago slavil Unics iz Kazana (79:77).

»Malo nam manjka, da se negativni rezultat obrne v pozitivnega. Menim, da se lahko, ko vse na parketu poteka tako, kot mora, naše moštvo spusti v boj z katerimkoli tekmecem. Smo že prepozni, da postanemo resen konkurent v 7Days EuroCupu? To bomo videli. Nenazadnje nam še vedno ostaja Liga ABA, in seveda tudi slovensko državno prvenstvo, v obeh tekmovanjih pa imamo velike ambicije. Moštvo lahko tudi v teh tekmovanjih pokaže svojo kvaliteto,« je pred odhodom v Turčijo povedal glavni trener Cedevite Olimpije Slaven Rimac, in hkrati opozoril na nekatere stvari v zvezi s sredinimi tekmeci: »Na prvi tekmi smo imeli vse niti igre v svojih rokah. Darušafaka je zelo tekmovalna ekipa. Moštvo sestavljajo turški košarkarji, ki so pripravljeni napraviti vse, da bo ekipa uspešna, to vse skupaj pa dopolnjujejo kvalitetni tujci, ki se še vedno ne spoznajo povsem na evropsko košarko. A prav igra košarkarjev iz Turčije, ki so pripravljeni tudi umreti v igri v obrambi, daje Darušafaki neko dodatno dimenzijo.«

V sredo bodo Zmaji v Carigradu znova zaigrali brez Mirka Mulalića, ki še ni povsem saniral poškodbo prepone. Že nekaj časa pa je v dobrem ritmu treningov Saša Zagorac, na katerega bo Rimac lahko računal na naslednjih tekmah.

Medsebojne tekme v sezoni 2019/20:

Cedevita Olimpija in Darušafaka sta se v tej sezoni pomerili v prvem kolu Evropskega pokala, v Stožicah pa je bilo 79:73 za gostujoče košarkarje.

Ljubljanaka ekipa je srečanje začela odlično in že po prvi četrtini povedla za dvanajst točk. Turkov to ni zmedlo in že do polčasa so tok tekme preusmerili na svoj mlin ter povedli z rezultatom 39:35 pred odhodom na glavni odmor. Gostje so v tretji četrtini še povišali svojo prednost, Zmaji so z borbeno predstavo in trojko Jake Blažiča ob sireni s sredine igrišča ponovno znižali zaostanek na le štiri točke, v zadnji četrtini pa celo povedli.

V izdihljajih srečanja je Ljubljančanom vseeno zmanjkalo nekaj zbranosti ob zaključkih svojih napadov in gostje so slavili zmago z rezultatom 73:79. Pri Cedeviti Olimpiji je Codi Miller-McIntyre v statistko vpisal 18 točk, šest skokov in šest podaj, pri Darušafaki pa je bil najbolj učinkovit košarkar Jonathan Hamilton z devetimi točkami in osmimi skoki, Američan pa je podelil tudi tri blokade.

Ključ do zmage:

Že na prvem medsebojnem obračunu z Darušafako v tej sezoni je veliko težav košarkarjem Cedevite Olimpije povzročal skok njihovih tekmecev. Turški košarkarji so zbrali kar 17 skokov v napadu, skupno pa so pod obema obročema pobrali kar 48 žog, 17 več v primerjavi z Ljubljančani, ki so zbrali 31 skokov.

Ob dejstvu, da košarkarji Darušafake v tej sezoni 7Days EuroCupa v povprečju zberejo kar 40,8 skokov na tekmo in so s tem izkupičkom trenutno na drugem mestu lestvice ekip, ki najbolje skačejo za odbitimi žogami, Cedevita Olimpija pa po petih tekmah zbere 'zgolj' 31,6 skokov na tekmo, čaka visoke košarkarje ljubljanskega kluba veliko dela na obeh straneh igrišča. Zmaji bodo morali nadzorovati skok, obenem pa svoje tekmece zadržati pri doseganju točk, saj je prav obramba lahko ključ do zmage v Carigradu.

Obračun ključnih igralcev:

Velik vpliv na dogajanje na igrišču bo imel prav zagotovo dvoboj izjemnih krilnih centrov, Marka Simonovića in Bonzieja Colsona. Slednji v svoji premierni sezoni v 7Days EuroCupu v povprečju dosega 13,2 točki in 6,2 skoka, obenem pa svojim tekmecem podeli tudi 1,2 blokadi na obračun. Obenem je potrebno izpostaviti, da Colson izjemno dobro meče iz razdalje, saj za tri točke meče kar 61,5-odstotno.

Simonović se je v dosedanjem delu sezone izkazal za nosilca igre Cedevite Olimpije na položaju krilnega centra. V povprečju izkušeni srbski košarkar dosega 14,2 točki in 5,0 skokov, ob tem pa za tri točke meče 52,4-odstotno. V sredo se nam torej obeta pravi dvoboj na igralnem položaju 'štirice', ki ga bo vsekakor sila zanimivo spremljati.

STATISTIČNA PRIMERJAVA (7Days EuroCup; 2019/20)