Zeleni spomini: Zmaji prvi prvaki v samostojni Sloveniji

V mesecu maju bi morali slovenski klubi začeti odločilne boje v slovenskem državnem prvenstvu. Prav Cedevita Olimpija je, takrat še kot Smelt Olimpija, prvi klub, ki je v samostojni Sloveniji v sezoni 1991/92 posegel po naslovu slovenskega državnega prvaka.

Ljubljanski Zmaji so si prvi naslov slovenskega državnega prvaka priigrali po tem, ko so v finalnem nizu s 3:0 v zmagah odpravili Optimizem Postojno. Postojnčani so na treh obračunih zmago ljubljanskih košarkarjev resneje ogrozili le na drugi tekmi, ko je semafor v Športni dvorani SNTŠ kazal 'zgolj' 97:90 v korist Smelt Olimpije, na prvi in zadnji tekmi pa so izbranci glavnega trenerja Zmaga Sagadina zabeležili zanesljivi zmagi.

Na prvi tekmi v Tivoliju so domačini potrebovali deset minut, da so dobro razširili krila, gostje pa so jim na samem začetku tekme ušli za šest točk. Še trikrat so Zmaji nato izenačili, s trojko Romana Horvata pa so prevzeli vodstvo in se niso več ozirali nazaj. Vodstvo ljubljanske ekipe je tako znašalo tudi že 33 točk, na koncu pa se je Smelt Olimpija veselila zmage s 93:65.

»V Postojni nas čaka hud boj za drugo zmago, kajti ob vzdušju na domačem parketu Optimizma bo treba vložiti vse moči in znanje, če res hočemo tekmo dobiti,« je po prvi tekmi govoril strateg Zmajev, Sagadin.

In še kako prav je imel.

Domačini so se v Postojni dobro zoperstavili Ljubljančanom, ki jim je ob koncu sezone že nekoliko pešala zbranost, in v 20. minuti druge tekme povedli z 11 točkami razlike (45:34). Ljubljanski košarkarji so odgovorili z delnim izidom 13:2, prešli v vodstvo z 51:47, a domači so zbrali še toliko moči, da je v 25. minuti semafor v Športni dvorani SNTŠ kazal 56:55 v korist Postojne. Smelt Olimpija je nato znova prešla v vodstvo, štiri minute pred koncem pa vodila že s 84:75. Gostitelji so se še dvakrat približali na štiri točke zaostanka, toda zmaga je potovala v slovensko prestolnico.

Na tretji tekmi so košarkarji Smelt Olimpije pred 250 navijači, ki so se zbrali v Hali Tivoli, nato pokazali vso svojo kvaliteto, in Optimizem Postojno ugnali s 107:72. Že na glavni odmor so Zmaji s seboj odnesli 18 točk naskoka (51:33), takoj po koncu tekme pa je zasluženi prvi pokal za naslov slovenskega državnega prvaka, iz rok takratnega predsednika Košarkarske zveze Slovenije, mag. Marka Skoka, romal v roke Ljubljančanov.

V Tivoliju je s 25 točkami blestel Dušan Hauptman, ki je v finalnem nizu v povprečju dosegal 22,0 točk na obračun. Hauptman je z Zmaji v naslednjih šestih sezonah osvojil še šest naslovov državnega prvaka, skupno pa jih ima na svojem računu kar sedem. Sledila sta mu Slavko Kotnik s 16,3 točkami na tekmo, ter Peter Vilfan z 12,0 točkami na tekmo.